Opublikowany przez: monika.g
Autor zdjęcia/źródło: pixabay.com @ Karmienie piersią noworodka
Jeśli dobrze przygotujesz się do karmienia piersią, na pewno długo będziecie mogli oboje cieszyć się bliskością, jaką daje naturalne karmienie.
Aby dziecko prawidłowo się odżywiało i rozwijało zapoznaj się z najważniejszymi zasadami karmienia piersią:
- Pamiętaj o właściwym przystawianiu do piersi.
- Karm często – przynajmniej 8 razy na dobę, także w nocy, zgodnie z potrzebami, czyli na żądanie lub gdy twoje piersi są przepełnione.
- Dziecko musi być karmione odpowiednio długo, nim nie opróżni piersi (nawet 30-40 minut) i do syta – po opróżnieniu jednej piersi przystawiaj do drugiej.
- Najlepiej jeśli karmisz wyłącznie naturalnie, bez dokarmiania, dopajania - przez pierwsze pół roku. Dopiero w drugim półroczu rozszerz dietę niemowlaka o dodatkowe pokarmy, ale nie zastępuj nimi karmień piersią. Twój pokarm cały czas jest wartościowym posiłkiem i chroni maleństwo przed infekcjami.
Przy karmieniu ważna jest właściwa i wygodna pozycja. Najwygodniej karmi się na fotelu z oparciem i podłokietnikami, czyli w pozycji siedzącej trzymając dziecko na kolanach przed sobą. Niektórym dzieciom łatwiej jest prawidłowo uchwycić pierś w pozycji „spod pachy”. Siedząc wygodnie na łóżku czy fotelu z jednej strony połóż poduszkę. Na poduszce połóż dziecko, powinno ono leżeć blisko ciebie, przy samym boku. Rękę wsuń pod kark i szyję dziecka, a nóżki maleństwa oprzyj na poduszce. Inną wygodną pozycją do karmienia jest pozycja leżąca, na boku. Matka i dziecko leżą na boku, zwróceni twarzami do siebie. Kobieta otula niemowlę swoim ramieniem i układa je tak, aby jego usta znalazły się naprzeciw jej piersi.
Pierś podczas karmienia musi szczelnie wypełniać buzię malucha. Dziecko trzymaj przytulone do siebie bardzo blisko i zwrócone całym ciałem do twojego ciała. Jego buzia powinna być skierowana na brodawkę, aby nie musiało się po nią wychylać czy obracać. Skłoń dziecko do szerokiego otworzenia buzi, na przykład dotykając jego dolnej wargi brodawką. Trzymając pierś w dłoni, postaraj się skierować brodawkę na górne sklepienie buzi dziecka. Upewnij się, że dziecko ssie otoczkę, a nie tylko sam sutek. Dziecko ssąc tylko sutek będzie pobierało mniej pokarmu, a ty po kilku takich karmieniach zaczniesz odczuwać w tym miejscu ból. Maluch musi mieć też wywinięte na zewnątrz wargi i odchyloną żuchwę, podczas ssania zauważysz, że zarówno szczęka, jak i żuchwa poruszają się.
Bądź cierpliwa. Nie poddawaj się jeśli maleństwo nie będzie od razu umiało prawidłowo złapać piersi. Ono musi się tego nauczyć, dlatego wskazane są systematyczne lekcje.
Jeśli noworodek ma szeroko otwartą buzię, wargi wywinięte, policzki uwypuklone, nosek i bródka dotykają twojej piersi, a język tworzy „rynienkę” to są to jak najbardziej prawidłowe oznaki, że dziecko dobrze ssie. Natomiast jeśli zaczyna głośno cmokać lub odczuwasz ból to znaczy, że niemowlę niewłaściwie uchwyciło pierś i musisz mu podać ją jeszcze raz.
Zaleca się karmić niemowlę co najmniej 8 razy w ciągu doby. Nie oznacza to, że musisz siedzieć z zegarkiem w ręku i wyznaczać dziecku dokładne godziny każdego posiłku. Przystawiaj dziecko do piersi, kiedy tylko wykazuje oznaki głodu. Jeśli zauważysz, że je za mało lub zbyt rzadko możesz dostawiać je do piersi nawet wtedy, gdy się o to samo nie upomina. Jeśli przerwa między karmieniami trwa ponad 3 godziny w dzień i 4 w nocy, spróbuj budzić maleństwo na posiłki. Gdy dziecko jedząc, przysypia, budź je np. głaskaniem czy zmianą pozycji.
A czy Wam łatwo było karmić dziecko piersią? Czy może miałyście z tym problemy?
>>> Czytaj też:
Karmienie piersią jest trendy! Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
83.9.*.* 2016.01.17 15:59
Ja miło wspominam cały okres karmienia, dodam jeszcze , że przydały mi się woreczki do pokarmu, który odciągałam i mroziłam, do tego kupiłam butelki do których przykręca się te woreczki , bardzo fajny i wygodny system od Kiinde. Każdej mamie bardzo polecam .
mama.janka 2015.09.06 19:03
mialam zbyt chudy pokarm wiec musialam karmic butelka ze sztucznym mlekiem, ale dzieki temu moglam wykorzystac swoja supermami poduszke jak cyfre 7, idealnie ja obkrecam wokól siebie wiec mam podparcie i mala ma na czym lezec, i na podlodze wtedy nawet latwo karmic
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.